
Obnova pokračuje

Vedecký deň stredoškoláka odštartoval



O klimatickej zmene a pôde
V piatok 9. decembra 2022, naši kolegovia doc. Ing. Elena Aydin, PhD. a Ing. Andrej Tárník, PhD., predniesli pre študentov SOŠ PaSV Žilina výberové prednášky na tému klimatickej zmeny a erózie pôdy. Sme radi, že prednášky študentov zaujali a už hneď vyjadrili záujem o ďalšie vzdelávanie. Ďakujeme, vidíme sa nabudúce.

Exkurzia v NPR Klátovské rameno

Návšteva z Lučenca
Vo štvrtok 20. októbra k nám zavítali študenti z Strednej priemyselnej školy stavebnej Oskara Winklera v Lučenci. Študentom sme okrem iného hovorili o aktuálnych otázkach zmeny klímy. V praktickej ukážke sme im predviedli rôznu techniku na monitoring životného prostredia.

Informačný deň pre našich prvákov
Aj našim prvákom sme hovorili o význame ich štúdia, o tom ako budú vedieť ovplyvňovať krajinu a tým aj klimatickú zmenu a jej dopady. Sme radi, že tento rok máme najviac prvákov za posledné obdobie, čo dokazuje uvedomovanie si dôležitosti tejto témy.

Projekt revitalizácie NPR Klátovské rameno oficiálne zahájený 👍
Účastníkmi budú štyria partneri projektu, a to hlavný partner FZKI SPU v Nitre a traja partneri, ktorými sú SVP, š. p., SvF STU v Bratislave a o.z. Zelené dedičstvo – Zöld örökség, ďalej starostovia dotknutých obcí a zástupcovia relevantných organizácií a vecných gestorov.
Projekt je financovaný z Nórskych grantov a je zameraný na revitalizáciu mokraďových biotopov Klátovského ramena a k nemu pridružených bočných ramien Čótfa a Soliari. Klátovské rameno bolo vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu a následne aj za Územie európskeho významu s V. až III. stupňom ochrany. Cieľom projektu je analýza možností opätovného zavodnenia Klátovského ramena a zastavenie ďalšej degradácie mokraďových biotopov v antropogénnej agrárnej krajine urýchľovanej aj v dôsledku klimatickej zmeny. Projekt vytvoril priestor pre aktívnu spoluprácu akademického sektora, správcu vodných tokov a lokálnych obyvateľov.

Letná škola o mokradiach
Ani extrémne vysoké teploty nás neodradili od realizácie letnej školy „Participatory research of status improvement of wetland“ s celkovou účasťou viac ako 30 osôb. Študenti z 13 krajín reprezentujúci 5 univerzít sa stretli na Ústave krajinného inžinierstva FZKI SPU v Nitre, aby si vypočuli prednášky/diskusie a zúčastnili sa exkurzií v Novej Dedinke a pri Klátovskom ramene. Sme radi, že aj takto sme mohli prezentovať náš projekt revitalizácie Klátovského ramena.
Posledný deň bol venovaný problematike participatívnych procesov na príklade záplavových území a zapojeniu stakeholderov do týchto procesov. Praktická časť programu a exkurzie boli realizované s podporou pracovníkov SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik a Global Water Partnership Central and Eastern Europe. Organizácia letnej školy bola finančne podporená zo schém CASEE a CEEPUS.

Festival medu aj s našou účasťou
Botanická záhrada SPU v Nitre bola počas víkendu 4. – 5. júna 2022 hostiteľom edukatívno-kultúrneho podujatia Festivalu medu a regionálnych produktov. Prilákala stovky návštevníkov. Ako povedala riaditeľka BZ Dagmar Hillová, cieľom bolo, aby sa záhrada otvorila čo najväčšiemu počtu ľudí a v rámci programu sa univerzita prezentovala ako celok svojimi aktivitami.
Toto podujatie výborne zapadlo do konceptu neformálneho vzdelávania a tak sme to využili aj my a prezentovali sme tematiku projektu aj tu. Naša fakulta a témy klimatickej zmeny sa prezentovali prostredníctvom doc. Eleny Aydin, ktorá mala prednášku na tému Klimatická zmena – prečo miznú včely z krajiny.

Veda mladých 2022
V dňoch 01. – 03. 06. 2022 sa konal ďalší ročník medzinárodnej vedeckej konferencie Veda mladých. Už 16. ročník, ktorý fakulta zorganizovala, sa konal v Banskej Štiavnici s medzinárodnou účasťou univerzít a výskumných ústavov zo Slovenska (FZKI SPU, ABT SPU, STU, ÚH SAV), Českej republiky (UK Praha, MU Brno, JČU České Budějovice), Uzbekistanu (National Research University, Tashkent) a Iránu (University of Tehran). Súčasťou bola aj prezentácia partnera konferencie firmy Esprit, ktorá sa venuje výskumnej, prieskumnej a konzultačnej činnosti v oblasti krajinnej ekológie, geológie, hydrológie, klimatológie a priestorového modelovania. Okrem vystúpení účastníkov konferencia ponúkla aj odborný sprievodný program v podobe exkurzie do banského múzea – štôlňa Bartolomej a prehliadky unikátnych vodných stavieb – Tajchov.